Platforma Obywatelska

V Igrzyska Trzeciego Wieku – Racot 2017

W sobotę, 25 listopada 2017 roku, w hali sportowej w Racocie odbyły się V Igrzyska Trzeciego Wieku, które zorganizowali Szkolny Klub Sportowy Jantar w Racocie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościanie przy pomocy nauczycieli i młodzieży z Zespołu Szkół w Racocie. Impreza rozpoczęła się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Flagę olimpijską na maszt wciągnęli uczniowie Zespołu Szkól w Racocie, uczestnicy wyjazdów na Igrzyska Olimpijskie Zuzanna Mądra, Anna Wojtkowiak i Łukasz Górny. Uczestnikami imprezy byli podopieczni stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz osób starszych z powiatów kościańskiego i leszczyńskiego. Gośćmi imprezy byli m.in. Starosta Kościański, włodarze Miasta i Gminy Kościan, Miasta Śmigiel a także prezes Wielkopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Tadeusz Tomaszewski. W „Igrzyskach” wzięło udział ponad 400 osób m.in. seniorzy i słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Kościana, Krzywinia, Czempinia, Śmigla, Turwi, Wyskoci, Widziszewa, Racotu, Starego i Nowego Lubosza, Starych Oborzysk, Darnowa, Kurzej Góry, Łagiewnik, Kiełczewa, Kokorzyna, Choryni, Leszna, Wschowy. Impreza miała na celu integrację poprzez wspólny udział w grach i zabawach o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Każdy uczestnik miał do zaliczenia 6 konkurencji, w których liczył się tylko udział, a nie osiągnięty wynik. Ponadto podczas imprezy 8-osobowe reprezentacje seniorów z Gminy Kościan wzięły udział w turniejowych zmaganiach rzutów do kosza, strzałów na minibramkę i rzutów do celu. Zwyciężyła drużyna z Klubu Seniora ze Starych Oborzysk, wyprzedzając Darnowo i UTW Kościan. Puchary dla najlepszych klubów seniora ufundowali: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan. Pozostałe zespoły otrzymały pamiątkowe puchary ufundowane przez Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez organizatorów i sponsorów.

W czasie trwania imprezy można było nabyć losy loterii fantowej, z której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne. Tegoroczne „Igrzyska” uzyskały dofinansowanie ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pomocy finansowej udzieliła ponadto Gmina Kościan poprzez Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a rzeczowej samorządowcy: Przewodniczący Rady Miasta Kościan, Henryk Michalski radny Rady Gminy Kościan oraz firmy: EuroComfort Leszno, Porceline By Maxim, Hermes Włoszakowice. (ao)